همه ما بوتاکس را به عنوان درمانی برای از بین بردن چین و چروک ناشی از افزایش سن می شناسیم. بیشترین استفاده از آن هم برای درمان چروکهای  صورت است. مطالعات جدید نشان می دهد که تاثیر ضد پیری این دارو از آنچه تا کنون تصور می شد  بیشتر و ماندگار تر است.اما در فیلد زیبایی  بوتاکس صورت محدود به از بین بردن چین و چروک نیست و کارهای زیادی می توان انجام داد که شاید دانستن آن برایتان جالب باشد. بوتاکس صورت شامل بوتاکس پیشانی، بوتاکس ابرو، بوتاکس چشم، بوتاکس لب،بوتاکس خط خنده و…. می شود. در این مطلب برخی از این انواع بوتاکس را توضیح خواهیم داد.

اگر تمایل دارید در مورد خدمات بوتاکس در مرکز ما بیشتر بدانید به این صفحه مراجعه کنید.

۱-بوتاکس ابرو

اولین کابرد بوتاکس صورت  درمان چینهای ناحیه بین دو ابرو که به خطوط ۱۱ یا خط اخم معروف هستند بود. این چینها که بر اثر استفاده بیش از حد از عضلات این ناحیه به وجود می آیند در ابتدا فقط موقع استفاده از عضلات مشخص هستند اما به مرور زمان به صورت خطهای دائمی که همیشه مشخص هستند در می آیند. در برخی افراد به خصوص در آقایان آناتومی این ناحیه به شکلی است که عضلات قوی تر و برجسته تر هستند و حتی در سنین پایین هم ممکن است این چینها واضح باشند. یکی دیگر از علل ایجاد این چینها حالتهای صورت یا میمیک فرد است. برخی از افراد ناخودآگاه در هنگام کار یا مطالعه یا کار با رایانه یا گوشی حالتی شبیه اخم دارند و این عضلات به صورت دائم منقبض هستند که به مرور زمان باعث بروز چینهای دائمی می شوند.

بوتاکس ابرو برای از بین بردن خط اخم

خط اخم یا خطوط ۱۱ چینهایی هستند که بین دو ابرو در پیشانی ایجاد می شوند و تزریق بوتاکس بهترین درمان آن می باشد

۲- بوتاکس پیشانی

بعداز بوتاکس ابرو از این دارو  برای درمان خطوط عرضی پیشانی استفاده شد. این خطوط هنگام بالا انداختن ابروها مشخص می شوند. این چینها هم مانند خطوط ۱۱ در ابتدا فقط به صورت دینامیک هستند یعنی فقط هنگامی که عضلات منقبض می شوند خودشان را نشان می دهند اما به مرور زمان به حالت استاتیک در می آیند یعنی حتی در هنگام استراحت هم بر روی پیشانی دیده می شوند.

بوتاکس برای درمان چینهای عرضی و خط اخم

چینهای عرضی پیشانی که با بالا بردن ابروها پدیدار می شوند و  با تزریق بوتاکس پیشانی از بین می روند

این چروکها هم ممکن است مانند چروکهای بین دو ابرو در افراد مختلف در سنین مختلف و با شدتهای متفاوت به وجود آیند. باز هم معمولا در مردان به دلیل قدرت بیشتر عضلات این خطوط معمولا زودتر و شدیدتر ظاهر می شوند. عادتهایی مانند استفاده از حرکات ابرو در هنگام صحبت کردن یا نشان دادن هیجان هم در افراد مختلف یکسان نیست و همین باعث ایجاد تفاوت در افراد مختلف می شود. تزریق بوتاکس پیشانی یکی از پرکاربرد ترین موارد بوتاکس صورت است.

۳- بوتاکس خطوط کنار چشم یا پنجه کلاغی

یکی دیگر از تغییراتی که به مرور زمان در صورت ایجاد می شود و باز هم به دلیل فعالیت بیش از حد عضلات است ایجاد چینهایی در کناره خارجی چشم است که به خطوط پنجه کلاغی یا پنجه غازی معروف هستند. این خطوط تاثیر زیادی در ظاهر صورت و سن ظاهری فرد دارند. معمولا افرادی که به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار داشته باشند این چینها در آنها زودتر و شدیدتر ایجاد می شود. علاوه بر این چروکهایی در زیر چشم هم ایجاد می شوند که با درمانهایی مانند میکروبوتاکس یا مزوتراپی قابل درمان هستند.

بوتاکس برای خطوط اطراف چشمیا پنجه کلاغی

خطوط اطراف چشم یا خطوط پنجه کلاغی یا پنجه غازی از چینهای ناشی از افزایش سن هستند.

هنوز هم این درمانها اصلی ترین کاربردهای بوتاکس در ناحیه صورت هستند اما استفاده از این دارو محدود به اینها نیست و یک پزشک مجرب می تواند کارهای دیگری هم  با آن انجام دهد که باور کردن بعضی از آنها برای شما  سخت خواهد بود. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

۴-بوتاکس برای از بین بردن خطوط روی بینی

یکی از تغییراتی که با بالا رفتن سن ایجاد می شود ایجاد چینهای عرضی در روی بینی و کناره های بینی است. بسته به آناتومی عضلات و عادتهای ناخودآگاه فردی در استفاده از این عضلات در برخی از افراد این چینها شدت بیشتری دارند و حتی در حالت استراحت نیز مشخص هستند.

اگر میخواهید این چینها را روی بینی خودتان ببینید سعی کنید بینی خود را مانند زمانی که بوی بدی به مشامتان می رسد چین بیندازید.

خطوط روی بینی

چروکهای روی بینی که بر اثر افزایش سن ایجاد می شوند

بهترین درمان برای از بین بردن این چینها استفاده از بوتاکس است.

۵-بالا بردن یا لیفت ابروها

اگر قبلا بوتاکس تزریق کرده باشید به احتمال زیاد پزشک هنگام تزریق از شما سوال کرده که آیا تمایل دارید ابروهایتان بالا برود یا خیر. یکی از کارهایی که می توان علاوه بر از بین بردن چینهای پیشانی انجام داد کشیدن ابروها به ویژه قسمت خارجی آنها به سمت بالاست که خود می تواند علاوه بر ایجاد زیبایی باعث کمتر شدن افتادگی پلک فوقانی و کشیده شدن چشمها نیز شود.

لیفت ابرو با بوتاکس

تزریق بوتاکس در ابرو و پیشانی برای لیفت ابرو

۶-کنترل آکنه

یکی از کارهایی که احتمالا تا کنون نمیدانسته اید میتوان با بوتاکس انجام داد درمان جوشهای آکنه است. این دارو می تواند باعث کاهش فعالیت غدد چربی پوست شود و آکنه را کنترل کند. برای اینکار پزشک مقادیر اندکی از آن را به صورت خیلی سطحی تزریق می کند که باعث می شود بدون اینکه تاثیری روی عضلات داشته باشد باعث درمان آکنه شود. بهترین ناحیه ای که می توان این درمان را انجام داد ناحیه پیشانی است.

۷-بوتاکس بینی برای بالا بردن نوک بینی

یکی از تغیراتی که با افزایش سن ایجاد می شود افتادگی بینی و خمیده شدن آن است که باعث می شود کل صورت افتاده تر به نظر برسد. یکی از درمانهایی که می توان برای آن انجام داد استفاده از بوتاکس است.

لیفت نوک بینی با بوتاکس

 

۸-  بوتاکس خط خنده

خط خنده چینهایی هستند که از کناره خارجی بینی به سمت لبها کشیده می شوند و هنگام لبخند زدن ایجاد می شوند. تا زمانی که این خطوط فقط به صورت دینامیک هستند و فقط هنگام خندیدن دیده می شوند مشکلی وجود ندارد و حتی باعث زیباتر دیده شدن لبخند و نمای برجسته تر در گونه ها می شوند اما به مرور زمان و در صورت شدید بودن قدرت عضلات این چینها در هنگام استراحت هم دیده شده و باعث ایجاد خطوط استاتیک در این ناحیه می شوند. این خطوط از خطوطی هستند که تاثیر زیادی در افزایش سن ظاهری فرد دارند و معمولا افراد به خصوص خانمها به وجود آنها خیلی حساس هستند. هر چند درمان اصلی این خطوط تزریق فیلر یا ژل است اما بوتاکس هم می تواند در درمان آنها به کار رود.

تزریق بوتاکس برای درمان خط خنده

یکی از درمانها برای برطرف کردن خط خنده به خصوص در موارد اولیه و خفیف آن تزریق بوتاکس است

۱۰- بوتاکس صورت برای از بین بردن خطوط ماریونت

خطوط ماریونت چینهایی هستند که از قسمت خارجی لب پایین به شکل مایل به سمت خارج و پایین کشیده می شوند. این چینها تاثیر بسیار زیادی در چهره دارند و از بین بردن آنها نقش زیادی در جوانسازی صورت دارد. درمان این خطوط به روشهای گوناگون انجام می شود مانند تزریق فیلر یا ساب سیژن اما بوتاکس هم می تواند در درمان آنها به ویژه در مراحل اولیه ایجاد آنها موثر باشد.

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط ماریونت

خطوط ماریونت قبل و بعد از درمان

۱۱- چینهای عمودی اطراف لب

یکی از تغییرات خیلی آزاردهنده در صورت ایجاد چینهایی است که به ویژه در بالای لب بالا ایجاد می شوند. این خطوط هنگام صحبت کردن یا غنچه کردن لبها واضح تر می شوند و در موارد پیشرفته در حالت استراحت هم دیده می شوند. هر چند درمان اصلی آنها باز هم تزریق فیلر است اما تزریق بوتاکس صورت هم می تواند نقش موثری در درمان آنها داشته باشد.

۱۲-بوتاکس صورت و درمان لبخند لثه ای

اصطلاح لبخند لثه ای به حالتی گفته ی شود که در هنگام لبخند مقدار بیش از حدی از لثه در زیر لب بالایی مشخص می شود. درمانهای متنوعی برای این حالت وجود دارد ولی یکی از بهترین درمانها استفاده از بوتاکس است.

۱۳-بوتاکس لب برای لیفت لب

یکی از راههای برجسته کردن لب فوقانی تزریق بوتاکس است که خیلی ملایم تر از تزریق فیلر(ژل) است و البته ارزانتر ولی با دوام کمتر. در میان انواع بوتاکس صورت، بوتاکس لب یکی از تخصصی ترین تزریق ها محسوب می شود که الزاما باید توسط پزشک مجرب انجام شود تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد.

۱۴-بوتاکس صورت برای درمان چینهای چانه

در برخی از افراد چینهایی بر روی چانه ایجاد می شود که معمولا دینامیک هستند و هنگام حرکت عضلات ایجاد می شود.تزریق بوتاکس صورت بهترین درمان این چینها به حساب می آید.

۱۵-از بین بردن خطوط گردن

یکی از مشکلات شایع با بالا رفتن سن خطوط گردن است که یکی از بهترین درمانها برای از بین بردن آنها بوتاکس است. با افزایش سن فعالیت عضلات باعث ایجاد چروک می شود و حتی خود بافت عضلات زیر پوست به شکل نوارهایی قابل مشاهده می شوند. ریلکس کردن این عضلات با تزریق بوتاکس نه تنها باعث برطرف شدن چروکها می شود بلکه با برداشته شدن فشار این عضلات بر سایر عضلات سطحی صورت باعث لیفت صورت هم می شود.

۱۶-درمان تعریق بیش از حد

اگر قبلا تجربه تزریق بوتاکس پیشانی یا بوتاکس صورت را داشته اید شاید متوجه شده باشید که ناحیه پیشانی شما پس از تزریق دیگر عرق نمی کند. بوتاکس همانطور که مانع رسیدن پیامهای عصبی به عضلات می شود ارتباط بین اعصاب و غدد عرق را هم بلوک می کند و در نتیجه مانع ترشح عرق می شود.

تعریق زیاد به خصوص در ناحیه زیر بغل یا کف دست و پا یکی از آزاردهنده ترین مشکلات است که با فعالیتهای شغلی و اجتماعی هم تداخل دارد و باعث مشکلات روحی برای برخی افراد می شود. همانطور که گفتیم یکی از درمانهای موثر و سریع تعریق بیش از حد تزریق بوتاکس است.

۱۷-درمان سردردهای میگرنی

هر چند هنوز مکانیسم دقیق آن مشخص نیست اما تزریق بوتاکس در نواحی خاصی از سر باعث کاهش سردردهای میگرنی می شود. در افرادی که سردردهای مکرر میگرنی دارند که به درمانهای معمول جواب نمی دهند یکی از درمانهای موثر تزریق بوتاکس صورت است.

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس به خصوص در قسمتهای تحتانی صورت جز تزریقات پیشرفته محسوب می شود که الزاما باید توسط پزشکان مجربی انجام شود که به خوبی با آناتومی این نواحی آشنایی دارند تا عوارضی برای شما ایجاد نشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *